Peter Solárik - Peter Solárik (1964) Kopčany

P.Solarik - Peter Solárik (1964) Kopčany

Peter Solárik sa narodil 14.augusta 1964 v záhoráckej obci Kopčany na Slovensko-Moravskom pomedzí.

 

Od malička inklinoval k hudbe hlavne k ľudovej. Už na základnej škole pôsobil v hudobných a speváckych krúžkoch a chystal sa navštevovať aj ľudovú školu umenia v Holíči. Bohužiaľ kvôli vtedajším podmienkam (doprava, cestovanie atd.) k tomu neprišlo. Vyštudoval Strednú záhradnícku školu v Piešťanoch, kde taktiež  pôsobil v speváckom zbore.

 

Po ukončení základnej vojenskej služby začal pracovať na Slovosive v Holíči, kde bol členom       folklórno-hudobného súboru. Vrámci rezortu poľnohospodárstva  sa úspešne zúčastňoval celoštátnych  súťažných festivalov s folklórnym pásmom, ale aj v speváckych duetách s manželkou Jarkou s ktorou sa v roku 1987 oženil a presťahoval do Holíča. V tomto období ho vzhľadom k tradíciám záhoráckeho regiónu, ale aj susedného moravského regiónu oslovilo čaro dychovej hudby, ktorá má v týchto končinách výsostné postavenie. V tom čase ich na súťažiach s folklórnym pásmom sprevádzala dychová hudba Májovanka a po oslovení od vtedajšieho kapelníka Jána Pochylého prijal ponuku i spolu s manželkou na sólový spev v kapele. Tak sa v roku 1991 stali jej členmi.

P.Solarik a Majovanka scaled - Peter Solárik (1964) Kopčany

 

V roku 1997 prevzal funkciu kapelníka Májovanky a od roku 2008 aj umeleckého vedúceho. Na týchto postoch pôsobil do roku 2017, potom ako radový člen a spevák v kapele kde  pôsobí dodnes. Od roku 2008 pôsobí v kapele ako hráč na trúbku aj syn Lukáš, ktorý vyštudoval konzervatórium v Bratislave.

Asi po roku kapelníčenia  začína komponovať pre Májovanku piesne s textami v jemu blízkom záhoráckom dialekte oblasti tzv. „Slovenského pomoraví“. Neskôr už aj spracováva a aranžuje piesne, alebo tvorí hudbu na  texty významného záhoráckeho skladateľa Miroslava Iršu-Záhorského.

My traja - Peter Solárik (1964) Kopčany

 

Ako sám hovorí:    Cena HF 3 - Peter Solárik (1964) Kopčany 

Začiatky tvorenia notových zápisov do jedlotlivých partov nástrojov obsadenia malého dychového orchestra  boli veľmi ťažké, vzhľadom k tomu že som nemal ani to základné hudobné vzdelanie z ĽŠU.  Preto aj sám si nemyslím, že sa môžem zaraďovať medzi skladateľov. Všetko toto som si musel doplniť samoštúdiom či účasťou na rôznych seminároch organizovaných hlavne ZDHS. Ako sa mi to podarilo to už najlepšie posúdi sám poslucháč.

Počas jeho vedenia kapely (1997-2017) inicioval založenie známeho dychovkového festivalu „Z oboch brehú Moravy“ v Holíči, ktorý má dnes už za sebou 18 úspešných  ročníkov. Na šiestich hudobných CD nosičoch a troch DVD nosičoch Májovanka okrem iného, nahrala asi 90%  skladieb, ktoré tento autor zložil alebo aranžoval.

 

 

 

 

 

 

 

 

V roku 2004 na medzinárodnej súťaži „Zlatá křídlovka“ v Hodoníne získal cenu za najlepší mužský spevácky výkon.                      

Jeho valčík „Náš rodný kraj“ získal 1. miesto na autorskej súťaži ZDHS „Novomestská nota“ v roku 2009.                                            V roku 2014 mu Hudobný fond v Bratislave udelil cenu Karola Pádivého.

Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Súhlasím
Odmietnúť