FAQ

Motivovať deti ku hre na dychové nástroje môže byť zábavné a stimulujúce. Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

 1. Zabezpečte prístup k rôznym dychovým nástrojom: Ak máte doma rôzne dychové nástroje, ako napríklad píšťalky, harmoniky, flauty, saxofóny, trúbky, trombóny alebo iné nástroje, deti budú mať možnosť objaviť rôzne zvuky a experimentovať s nimi.
 2. Ukážte im vzory a inšpirujte ich: Ukážte deťom videá alebo nahrávky hudobníkov, ktorí hrajú na dychové nástroje. Môže to byť koncert, živý výkon alebo dokonca len videoklip. Týmto spôsobom môžu deti získať inšpiráciu a chuť sa naučiť hrať na dychový nástroj.
 3. Začnite s jednoduchými piesňami: Začnite s jednoduchými a zábavnými piesňami, ktoré majú jednoduché melódie a rytmy. Deti sa budú cítiť úspešné, keď budú môcť zahrať celú pieseň na dychový nástroj, a tým získajú väčšiu motiváciu a dôveru vo svoje schopnosti.
 4. Urobte z hry zábavu: Hranie na dychový nástroj môže byť zábavné! Zahrňte do hry rôzne aktivity, ako napríklad hranie hier, tvorbu vlastných melódií alebo spoločné jamovanie s inými hudobníkmi. Zábava a radost z hudby môže byť silnou motiváciou pre deti.
 5. Postupujte podľa ich záujmov: Ak sa vaše dieťa zaujíma o konkrétny dychový nástroj alebo štýl hudby, postupujte podľa jeho záujmov. Možno bude chcieť skúsiť hrať na trúbku, klarinet, alebo trombón, pretože ich obľubuje v hudobnej skupine alebo vo svojej obľúbenej piesni. Podpora ich záujmov môže byť veľkou motiváciou.
 6. Odmeňujte a uznávajte ich úsilie: Poďakujte svoje dieťa za jeho úsilie a pokrok pri hre na dychový nástroj. Uznávajte ich snahu a odmeňujte ich za ich úspechy. To môže byť jednoduchým pochvalou, malým darč

 • dychový nástroj nepotrebuje elektrinu čiže môžete hrať kdekoľvek 🙂
 • môžete tráviť voľný čas s ostatnými
 • pracujete spoločne na dosiahnutí cieľa
 • zažijete pocit úspechu
 • prinesiete radosť iným ľuďom okolo seba - Hudba ako taká je očarujúca a lieči!
 • stretávanie sa s príjemnými ľuďmi
 • udržiavanie tradícií
 • hrá na slávnostiach / oslavách / koncertoch / festivaloch , veľa toho zažijete a verte že pri muzike je to výnimočné
 • zrelaxujete / oddýchnete si / zabavíte sa
 • vekovo nezávislý koníček
 • v neposlednom rade si privyrobíte na (kávu, pivo) záleží samozrejme od snahy. Inak Vám radšej kúpia kávu/pivo aby ste radšej nehrali 🙂
 • Ak sa naučíte výborne hrať / ovládať svoj hudobný nástroj tak môžete učiť ďalšie generácie, odovzdávať nadobudnuté vedomosti a skúsenosti

  Hranie v dychovke alebo v orchestri môže byť náročné, ale zároveň potešujúce. Hudobníci majú možnosť vyjadriť svoju kreativitu, zlepšovať techniku, rozvíjať hudobné schopnosti a zažívať hudobnú spoluprácu s ostatnými hudobníkmi. Je to skvelý spôsob, ako prežívať hudbu a zdieľať ju s publikom.

Nevadí. Jedinou výnimkou je obmedzenie profesionálnych hráčov na dychové nástroje, ktoré majú nátrubok (trúbka, trombón, tuba, atď.). V takom prípade zámky na predných zuboch komplikujú správny nátisk.

Astmatické ochorenie môže mať vplyv na schopnosť hrať dychové nástroje, ale to neznamená, že deti s astmou nemôžu hrať hudobné nástroje, ktoré  vyžadujú dychovú techniku. Tu je niekoľko tipov, ako sa astmatik môže vyrovnať s hraním dychového nástroja:

 1. Konzultujte to s lekárom: Ak vaše dieťa trpí astmou a má záujem hrať dychový nástroj, je dôležité konzultovať s lekárom. Lekár môže poskytnúť odporúčania a prispôsobiť liečbu astmy, aby bola vhodná pre potreby vášho dieťaťa a jeho hudobnú činnosť.
 2. Naučte sa dychovú techniku: Správna dychová technika je dôležitá pri hraní dychových nástrojov. Uistite sa, že váš astmatik sa naučí správne dýchať a zvládať dychové cvičenia, ktoré sú súčasťou hrania dychového nástroja. Pravidelné dýchanie a kontrolovaný výdych môže pomôcť minimalizovať príznaky astmy.
 3. Vyhnite sa spúšťačom astmy: Rôzne faktory môžu spúšťať príznaky astmy, ako sú alergény, znečistený vzduch alebo fajčenie. Snažte sa minimalizovať expozíciu vašho dieťaťa k spúšťačom astmy, čo môže zahŕňať napríklad pravidelné upratovanie, vetranie miestnosti a minimalizovanie kontaktu s potenciálnymi alergénmi.
 4. Pauzy na oddych: Hudba je aktívna činnosť, ktorá môže vyžadovať intenzívne dýchanie. Uistite sa, že váš astmatik si dáva pravidelné pauzy na oddych, ak cíti potrebu. Môže to byť zvlášť dôležité pri hraní nástroja, ktorý si vyžaduje intenzívne dychové úsilie.
 5. Vyhľadajte profesionálnu pomoc: Ak váš astmatik má záujem o hranie dychového nástroja na pokročilejšej úrovni, môže byť užitočné vyhľadať profesionálnu pomoc. Hudobný pedagóg s odbornými skúsenosťami môže poskytnúť individuálny prístup a poradiť s rôznymi technikami, ktoré môžu byť vhod
Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Súhlasím
Odmietnúť