O nás

Občianske združenie Slovenská dychová hudba

som založil v roku 2019 spolu s ďalšími nadšencami dychovej hudby a aktívnymi hráčmi v dychovkách s cieľom podpory a rozvoja dychovej hudby na Slovensku a samozrejme zachovania kultúrneho dedičstva.

DSC 0877 scaled e1614408993338 p3gwl0spu7v0r84761eipgug12raumurt92tlcn0kg - O nás
 Peter Černička

To že majú podaktorí občania nepekné spomienky na komunizmus za to veru dychovka ako taká určite nemôže.

Ako dlhoročný hráč na dychové nástroje mám kladný vzťah k dychovej hudbe a všetkého okolo nej. Nie je mi ľahostajné že dychovka ako taká pomaly ale isto zaniká a samozrejme nikoho to žiadno extra netrápi. Sám som členom dychovej hudby viac ako 20 rokov a teda hral som aj s hráčmi ktorí zažili 60-90 roky s dychovkou kedy prežívali najväčšiu slávu. 

Určitá skupina občanov berie dychovku ako prežitok komunizmu pretože výrazne v tých rokoch účinkovala na rôznych podujatiach ako aj na prvomájových sprievodoch a pod., čím evokuje že kolískou dychovky bolo obdobie komunizmu/socializmu, čím sú samozrejme ale úplne mimo pretože dychovka je tu viac ako 180 rokov o čom komunisti mohli iba snívať 🙂 a teda neodmysliteľne patrí k našej kultúre, tradíciam a k dennodennému životu.

bird g3c909b98f 1280 150x150 - O nás

Všeobecná obľuba slovenského národa ,,česť výnimkám” je velebiť zapadnú hudbu a pohŕdať tým čo máme doma.

,,Folklór do ktorého samozreje spadá aj dychová hudba”.

Treba si však uvedomiť jednu vec a brať si príklad z iných štátov. (hlavne ten pozitívny)

Keď prídete do Rakúska tak na Vás vyskočia ,,Tiroláci” v krojoch a s harmonikou alebo dychové orchestre v minimálnom počte 20 členov,  v Španielsku tanečnice Flamenca, v Mexiku Mariachi, v Číne Gejše a v Írsku gajdisti 🙂

Taká malá krajina ako je Slovensko sa môže (resp. musí) pýšiť v prvomrade kultúrou a to je folklór / dychovka 🙂

decoration g705745c20 1280 - O nás

Áno, máme tu aj zopár špičkových dychových orchestrov ktorí reprezentujú slovenskú hudbu aj v zahraničí a taktiež aj zopár takých ktorých počúvať nie je žiadna sranda, no nie vždy je to ich vina pretože (zdravotné dôvody, staroba, strata motivácie) povedzme si úprimne:

Kto urobil niečo preto aby to bolo lepšie ? Aby deti a mládež chceli hrať na dychové nástroje ? Aby na hodinu denne odložili mobilné telefóny, tablety, PS a skúsili niečo krajšie,  zo začiatku možno náročnejšie ale o tom to predsa je, je to výnimočné. 

17417 astma dychanie respirator nos nosohltan priedus clanokW - O nás


Prvý ktorí by mali siahnuť po hre na dychové nástroje sú astmatici, pretože je vedecky dokázane že hra na dychové nástroje zlepšuje funkciu pľúc.

Najnovšie experti z Austrálie prišli na to, že domorodý nástroj didgeridoo zlepšuje u astmatikov funkciu pľúc. Na hru na tento nástroj pritom treba zvládnuť náročnú dychovú techniku. 


Ciele občianskeho združenia: 

Hlavným poslaním občianskeho združenia Slovenská dychová hudba je podpora a rozvoj hudobných skupín, malých dychových hudieb, dychových hudieb, dychových orchestrov, big bandov, hudobných skladateľov, aranžérov, textárov, spevákov v rámci regiónu ale aj z ostatných regiónov Slovenska s cieľom zachovať ľudové tradície, hudbu a piesne z regiónov celého Slovenska , Moravy a toto ľudové bohatstvo šíriť a podporovať na kultúrnych podujatiach regionálneho, nadregionálneho a medzinárodného charakteru do sveta, aby bolo zachované aj pre ďalšie generácie tak, aby nikdy nezaniklo. Adresáti môžu, ale aj nemusia byť členmi Združenia.  

 

Na plnenie tohto poslania získava, vyvíja, vykonáva a zabezpečuje najmä:

 1. kontakty s orgánmi a organizáciami s podobným cieľom v regióne
 2. propagáciu svojej činnosti a reprezentáciu občianskeho združenia Slovenská dychová hudba vytváranie prostriedkov na zabezpečenie svojej činnosti najmä v ekonomickej, materiálnej, technickej i kádrovej oblasti v rozsahu riadneho fungovania občianskeho združenia Slovenská dychová hudba
 3. Pri plnení svojich cieľov bude združenie realizovať projekty súvisiace s činnosťou a cieľmi združenia a spolupracovať so štátnymi inštitúciami, medzinárodnými organizáciami a osobami podobného zamerania.
 4. Priamo i prostredníctvom médií poskytovať základné a špecializované poradenstvo týkajúce sa založenia a efektívneho vedenia súborov, marketingu,
 5. Realizovať činnosti zamerané na výchovu detí a mládeže v oblasti výchovy a vzdelávania vo vzťahu k ľudovej kultúre, dychovej hudbe, v hre na hudobné nástroje a poskytovania s nimi spojených služieb (vzdelávacie kurzy a semináre, workshopy a pod.)
 6. Realizovať činnosti spojené s podporou talentovaných študentov základných umeleckých škôl a konzervatórií, skvalitňovanie výchovy a vzdelávania a poskytovanie s nimi spojených služieb (špecializované vzdelávacie kurzy a semináre, výcviky, workshopy a pod.) pomoc a podpora detí a mládeže pri výbere hudobného nástroja, realizácia projektov na podporu konkrétnych nadaných žiakov.
 7. Realizovať činnosti spojené s rozvojom a podporou hudobných skupín, dychových hudieb, dychových orchestrov, big bandov, spevákov, skladateľov, aranžérov, textárov, zvukárov.
 8. Publikovať a vydávať notový materiál pre dychovú hudbu, orchestre, big bandy a pod., vydávať literatúru a metodické materiály.
 9. Organizovať konferencie, vzdelávacie semináre, výcviky, workshopy aj pre iné subjekty.
 10. Pripravovať a organizovať kurzy a workshopy v rámci hudobného rozvoja jednotlivcov, skupín, súborov a orchestrov (hudobná teória, harmónia, kompozícia, dirigovanie a pod.)
 11. Budovať a prevádzkovať webové portály zamerané na poskytovanie vyššie spomínaných služieb.
 12. Zriaďovať alebo spravovať nehnuteľnosti a zariadenia v ktorých sa realizujú aktivity pre rozvoj a podporu hudobníkov, hudobných skupín, dychových hudieb, dychových orchestrov, big bandov, spevákov, skladateľov, aranžérov, textárov, zvukárov.
 13. Prevádzkovať alebo spolupracovať pri prevádzke voľnočasových centier vrátane prázdninových táborov.
 14. Prevádzkovať nahrávacie štúdiá na nahrávanie súborov, podporu a tvorbu hudobných diel, CD nosičov
 15. Zachovávať kultúrne dedičstvo našich predkov.
 16. Poskytovať všeobecne prospešné služby v oblasti rozvoja, podpory, výchovy a vzdelávania.
 17. Podporovať hudobníkov, hudobné skupiny, dychové hudby, dychové orchestre, big bandy, spevákov, skladateľov, aranžérov, textárov, zvukárov.
 18. Spolupracovať s partnerskými subjektmi na medzinárodnej úrovni.
 19. Získavať finančné prostriedky prostredníctvom grantov, projektov z európskych agentúr a fondov resp. iných medzinárodných agentúr alebo sponzorov, na všetky hore uvedené činnosti.

Ak sa ti pozdáva cieľ a myšlienka ktorú podporujeme,

si rovnaký nadšenec, fanúšik, hudobník či blázon okolo dychovej hudby

pridaj sa k nám. 🙂

circle 1300241 1920 300x298 - O nás

Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Súhlasím
Odmietnúť