Dychovkársky komplex

Milí priatelia, fanúšikovia dychovky, muzikanti, hudobníci, obávači budúcnosti…

 

Je síce 03:07 hod. a mal by som spať ale žiaľ niektoré otázky nesmú zostať nezodpovedané tak som musel napísať článok. 🙂

 

Keďže nám tu začala rezonovať téma a komentáre: kapely, dychovka, malé partie atď. chcem uviesť na pravú mieru jedno:

To že pustíme do éteru kapely ktoré majú 2 dychy, klávesy, alebo harmoniku, bicie, basu, tubu alebo hrajú basovú linku na keyboarde neznamená že tým škodíme dychovej hudbe alebo Vám. Pretože to bude iba kapela ktorá hrá Live a vie to. Nezavádza ľudí názvom ,,Live” a púšťa MIDI či MP3 podklady ktorých 90% som sám nahral. 🙂 nie preto aby som tieto kapely podporoval ale preto aby už keď to hrajú nech sa to dá aspoň počúvať a má to nejakú umeleckú úroveň o čom sa dá samozrejme tiež polemizovať.

 

Kritizovať a poukazovať na živé malé kapely je ako ukazovať prstom na sláčikové kvarteto, či kvinteto že to nie je filharmónia. Nie je, ale klasiku hrajú to už je v poriadku ?

Spamätajte sa pokiaľ je čas…

 

Prajem si aby tento ,,dychovkársky komplex“ ktorý sa tu v spoločnosti pohybuje cez 30 rokov vymizol a ostal už iba ako spomienka na nedorozumenie. Pretože výsledkom toho je to že tu vzniklo samé duo, trio, zoberie za kšeft 600-1000€ a dychovka 14-20 ľudí 150,- 200€ s dopravou aj zvukárom to je jediné k čomu to celé viedlo.

Stručnejšie vysvetlenie:

Dychovkári nejedujte sa na niečo čo ste v konečnom dôsledku sami vyrobili a roky dopustili.

Aj keď možno nevedome 🙂

 

Hlbšie vysvetlenie:

Pokiaľ bude kapela jedna trubka a nič aj tu pustím do éteru. Pretože ja pod pojmom podpora slovenskej dychovej hudby vidím nádej, talent, chuť čo i len jedného hráča na dychový nástroj. Nečakajte ich 30-40 na raz ako to bolo v minulosti. Treba sa prebrať z post komunistického sna a začať reálne vnímať dianie v dychovej hudbe. ROH, Závodný klub ani žiadna fabrika už nenakúpi stovky dychových nástrojov ktoré sa rozdajú deťom. Nikto nebude už platiť 5 korún nikomu za skúšku, ani tolerovať  že v pracovnom čase nacvičoval či účinkoval na podujatí.

 

Na západe sa dychovky, orchestre aj šláger kapely 5-6 členné rešpektujú ako kolegovia a majú viac dychoviek, veľkých orchestrov, big bandov a hlavne patriotizmu. (nemá na to celkom v vplyv že ich je 50 000 000) My Slováci sme všeobecne málo na niečo hrdý to bož na našu ľudovú hudbu a zvlášť dychovku.

 

Folkloristi namiesto toho aby sa ohovárali, závideli, pošľapávali, tak sa nejako zomkli a folklór je už pár rokov na Slovensku ,,boom“ a nie je decka, či človeka čo by nechcelo mať tričko s folklórnym motívom, kroj, a nedaj bože tancovať v súbore. Pri tom je to tu x stovky rokov a ľudia neobjavili nič nové len akosi prišli na to že ,,in“ môže byť aj to naše Slovenské.

 

Keď dosiahneme tohto bodu že budeme a začneme spolupracovať, podporovať žáner a myšlienky o ktorom tu píšem  na celom webe www.dychovahudba.sk tak potom sa začne ,,možno” po x rokoch dychovka trošku preberať k životu a dostávať viac medzi ľudí, medzi mládež ktorú nutne potrebujeme na rozvoj a vznik nových orchestrov a zachovanie súčasných dychoviek, orchestrov a dlhoročných tradícií,  úspechov v dychovej hudbe.

Je najvyšší čas udržať aktuálne dychovky aktívne, pretože až raz skončí bude 100 krát náročnejšie obnoviť ju. Už teraz desiatky dychoviek bojujú s problémom priestorov skúšobne. Všetci chcú aby vystupovali ideálne zadarmo alebo za 150€ ale mesačne platili aspoň 200€ za prenájom priestorov na nácviky. To je také Slovenské.
Desiatky kapiel nemajú webové stránky, bez toho už dneska vôbec nejde fungovať.

 

Preto na portály www.dychovahudba.sk bude možnosť registrovať kapelu, vytvoriť si bezplatný profil kapely (fotky, videá, ponuka, kontakty, sociálne siete atď.) čím teda ušetria nejaké financie ale hlavne vrátime či pritiahneme ich do civilizácie.

 

Ja som očakával že príde veľa komentov, odporcovia, závisť, nenávisť, ohováranie, podkopávanie atď. Nevadí ja som voči tomu našťastie už imúnny. 🙂 a to práve vďaka vám muzikantom.

Robím x rokov s muzikantami, dychovkami, orchestrami takže mňa už čo to neprekvapí. 

 

Keby som sa toho bál nejdem po x rokoch do projektu na podporu a rozvoj dychovej hudby na Slovensku na ktorom človek len prerobí, zničí zdravie ale za výsledok to stojí.

 

Niečo stručne o mne.

Volám sa Peter Černička a som hlavným človekom za projektom Slovenská Dychová Hudba.

Sám som si prešiel x kapelami, a zostavami.

Narodil som sa v 1984 v Hornom Srní. a 3 generácie dychovkárov boli v mojej rodine a spravím všetko preto aby to pokračovalo. Pradedo hral trombón, dedko trumpetu, tenor, alt saxofón, strýco klarinet, saxofón, ďalší tubu, trombón, tenor atď. máte možnosť si pozrieť dokument RTVS z 80 tých narodenín môjho pradeda Ondreja Černičku.

Všetko tam uvidíte z dokumentované 🙂

Ja od  4 rokov hrám akordeón, od 6 rokov piano, od 9 rokov bicie, od 14 rokov basgitaru, od 15 rokov trumpetu, od 17 rokov pozaun, tenor, barytón, tubu. Venujem sa kompozícii, aranžovaniu skladieb rôznych žánrov a nástrojových obsadení.

Od 10 rokov (1994) som aktívne hral v kapele Trident, klávesy (ľavá ruka basová linka, pravá ruka harmónia – doprovod) svadby, zábavy, oslavy čiže to že mám 36 rokov neznamená že nemôžem mať 26 rokov aktívne odohratých a teda skúseností neúrekom. Od 1998 Blankyt. 2002 Hornosrnianská dychovka.

s Otcom pred školou rok cca 1986-1987 (Dychovka vítala prváčikov)

Jedno z mojich prvých vystúpení 1989-1990 +-

 

František Breznický, Peter Černička, Cyprián Černička, Vincent Černička

s Bratom Mišom na dvore. Prvé kapelové pokusy 🙂

 

Asi prvá akcia 50 tka. Michal Černička ml. Cyprián Černička, Peter Černička, Michal Černička st. František Breznický

Oslava Zlatovce – Trenčín

 

Blankyt v Nemecku Bad Harzburg 1997

Blankyt v Nemecku Bad Harzburg 1998

 

Blankyt CD 1 fotenie 1998

Blankyt v Nemecku Bad Harzburg 1999

Blankyt 2000 (Lubo Štefánek, Peter Černička, Andrej Černička,)

Blankyt 2000 (Lubo Štefánek, Michal Černička ml. Peter Černička, Andrej Černička,)

 

Grúňovanka – konzervatoristi Žilina 2002

Hornosrnianská dychovka 2006

 

Blankyt CD 3 (Fotenie 2007)

Prešiel som hudobným vývojom  od Moravanky, Malokarpatskej kapely, Senzusu, Profilu, Borovienky, Orchestra Pavla Zajačka, Laco Deczi, DH Glória , cez James L ast, Viedenská filharmónia až po Count Basie a stále pokračujem. Takže tí čo viete čo je tercia, sexta, tonika, dominanta a subdominanta verte že tu muzika ani dychovka nekončí!!!

 

Som absolútny sluchár a flegmatik. To je kombinácia, čo ? 🙂

 

Hral som alebo zaskakoval v DH Nemšovanka, Trenčianska dvanástka, Drietomanka, Straňanka, Hornosrnianská dychovka, Dúbravanka, Skalanka,

Z aranžoval som stovky skladieb pre rôzne nástrojové obsadenia, skomponoval som desiatky skladieb pre dychovú hudbu, ktoré sa úspešne hrajú na Slovensku, v Čechách, Nemecku, Rakúsku. Boh a SOZA  vie kade tade.

 

Nie som síce Dis Art ani Mgr. (Všmu) no to ma ešte nerobí horším alebo slabším muzikantom pretože pre mňa toto nie sú kritériá.

Skúsenosť a prax je taká ,, tí čo sa povyšujú nezahrajú nič a o tých čo neviete riadne prekvapia. Taktiež platí radšej mať v kapele slabších muzikantov ako rozbíjačov a intrigánov ktorý časom zvnútra rozoberú celú kapelu ako rakovina a premiestnia sa do druhej.

Stretol som sa s x konzervatoristami, a vysokoškolákmi na pódiu a dlho banoval prečo som ho zavolal hrať – nevedel to. Konzervatórium ani VŠMU nie je záruka že dotyčný niečo vie a bude použiteľný v praxi. 😊 Česť výnimkám ale stých človek ani jednu dychovku nepostaví.

 

Vráťme sa k podstatnému:

V 2017 som prebral po nebohom kapelníkovi Hornosrnianskú dychovku ktorá sa nedala už počúvať ani na pohreboch.  (vraj to tak bolo, názory ľudí) Čo je podujatie kde 98% ľudí vníma dychovku ako postrach. Pre koho hrá dychovka ? pre ľudí ako každá iná kapela. Ako náhle začne hrať dychovka pre seba tak skončila. Je odpísaná!

 

Po prekopaní repertoáru, z novu z aranžovanie komplet skladieb na omše, pohreby, koncerty, zábavy zrazu zaregistrovali ako nádherne hrá dychovka na pohreboch, omšiach a obecných slávnostiach.

Začali sme organizovať vlastné akcie na prvej bolo 150 ľudí (Katarínska zábava), druhá akcia Štefanská 250 ľudí, fašiangová (360 ľudí) a to sa +- drží do dnes. Vekový priemer 35 rokov. Najviac návštevníkov je od 18 – 25 rokov +

Šalejú na dychovku a nechápu ako je možné že dokážeme spraviť takú zábavu ? ľudové skladby, šlágre, česko-slovenské hity od Elánu, Kabátu, Teamu, Kollárovcov, Kandráčovcov, Gotta a iných.

Muzikanti nikdy nesnívali o tom že by namiesto polky Hradišťanky, valčíka Vojačik sa vracia s cudziny a iných dlhoročných hitov hrali swing, bosanovu, rock a iné hudobné žánre. ktoré ich dostali späť na pódium a vrátili život, chuť tvoriť a pracovať do kapely ktorý práve rokmi postupne vykapával ako je to trend vo väčšine kapiel.

Progres nenastal od večer do rána ale v priebehu niekoľkých mesiacov. Skúška 1x týždenne typu stretnúť, zahrať, vypiť, porozprávať o zemiakoch a politike som zasunul do skrine. Skúšky začali byť hustejšie 2x do týždňa, pondelok-streda alebo streda-piatok. Nie 2 hodiny ale od 18:00 – 21:00 hod. sa poctivo hralo maximálne s 3 väčšími pauzami. Ale výsledok stál a stojí za to.

 

Pre inšpiráciu naše prvé výberové CD

Neviem či žiaľ alebo našťastie je to cesta ako zachrániť dychovku, udržať tradíciu a rozvíjať ju ďalej.

 

Môj skromný názor:
Keď sa mi to podarilo spraviť z jednej umierajúcej dedinskej dychovky prečo to nespraviť z každej ktorá bude mať záujem a bude chcieť byť žiadaná, uznávaná, angažovaná atď. ???

Všetko je to v hlavách muzikantov, členov kapiel, jednotlivcov a samozrejme kapelníkov.

Buď chceš alebo nechceš.

Nič medzitým neexistuje okrem predsudkov a výhovoriek. 🙂

 

Taktiež model vyskladať výbornú kapelu z piatich dychoviek nie je najšťastnejší, aj to dopomohlo k rozpadu x dychoviek na Slovensku. Takže robme to pomaly, ale už poriadne a v prospech dychovky a celej našej spoločnosti.

Robme stým čo je a podporujme každého mladého schopného muzikanta aby hral, inklinoval k dychovke a motivoval svoje okolie, každú kapelu 5-10 muzikantov pretože dneska je to kapela o rok to môže byť dychovka a o 5 rokov dychový orchester. To je prvý úspešný krok k dosiahnutiu cieľa.

 

Záver:

Nech si myslí kto chce čo chce, na to má presne také isté právo ako ja napísať tento článok a rešpektujem, tak isto očakávam rešpektovanie môjho názoru. Dúfam že ďalší obávači majú dostatočne ako-tak zodpovedané otázky a nemusíme sa k tomu vracať i keď vždy rád odpoviem a vysvetlím. (pokiaľ viem) 😊

 

Prajem muzikantom, hudobníkom, skladateľom, textárom, aranžérom, živej hudbe a dychárom pevné nátisky, veľkú trpezlivosť a už teraz vopred Ďakujem za pozornosť, názory, námietky, zdieľanie.!

 

Skôr ako začnete komentovať, kritizovať a hanobiť 🙂 napíšte mi čo vy sám ste spravili preto aby bola dychovka v lepšom stave, celkovo čo ste spravili akú osvetu pre dychovku na Slovensku za posledných 30 rokov. 

 

Ďakujem

 

S pozdravom Peter Černička, (skladateľ, aranžér, multi-inštrumentalista)

dychovahudba

Komponujem a aranžujem skladby pre dychovú hudbu, dychové kvinteto, kvarteto, Big Band. Som aktívny trombonista, tenorista, barytonista, (príležitostne tubista)

Súbory cookie používame na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti. Informácie o vašom používaní našej stránky zdieľame aj s našimi partnermi v oblasti sociálnych médií, reklamy a analýzy. View more
Cookies settings
Súhlasím
Odmietnúť
Zásady ochrany súkromia a súborov cookie
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Používanie cookies - Čo je to súbor cookie? V súvislosti so smernicou EÚ o ochrane súkromia pri elektronickej komunikácii ponúkame krátke objasnenie funkcie cookies. Súbory cookies sú textové súbory, ktoré obsahujú malé množstvo informácií, ktoré sa pri návšteve webovej stránky natiahnu do vášho počítača, mobilu alebo iného zariadenia. Súbory cookies sú užitočné, pretože umožňujú internetovej stránke nielen rozpoznať zariadenie užívateľa, ale súčasne užívateľovi umožniť prístup k funkciám na stránke. V zásade rozdeľujeme cookies na dva typy. Trvalé súbory cookies – tieto súbory cookies zostávajú v zariadení užívateľa počas doby uvedenej v súbore cookie. Aktivujú sa vždy, keď užívateľ navštívi webovú stránku, ktorá daný súbor cookie vytvorila. Relačné súbory cookies – tieto súbory umožňujú prevádzkovateľovi webovej stránky prepojiť aktivity užívateľa keď užívateľ otvorí okno prehľadávača a skončí pri zatvorení okna prehľadávača. Relačné súbory cookies sa vytvárajú dočasne. Po zatvorení prehľadávača sa všetky relačné súbory cookies vymažú.

Čo sú súbory cookie?

Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako používame súbory cookie?

Náš Internetový obchod používa súbory cookie, aby sme uchovali:
  • vaše preferencie zobrazenia, napríklad nastavenia kontrastu farieb alebo veľkosti písma;
  • skutočnosť, že ste už odpovedali na prieskum zobrazujúci sa v samostatnom okne (pop-up), prostredníctvom ktorého môžete vyjadriť svoj názor na obsah stránky (nebude sa opätovne zobrazovať);
  • skutočnosť, či ste súhlasili (alebo nesúhlasili) s tým, aby sme využívali súbory cookie na tejto webovej lokalite.
  • remarketing
Rovnako niektoré podstránky, ktoré sú súčasťou našich stránok, používajú súbory cookie na anonymný zber štatistických údajov o tom, ako ste sa tam dostali a ktoré videoklipy ste si pozreli. Povolenie použitia súborov cookie nie je nevyhnutne potrebné na správne fungovanie webovej lokality, ale poskytne vám to lepší používateľský komfort pri práci s ňou. Súbory cookie môžete vymazať alebo zablokovať. V takomto prípade sa však môže stať, že určité funkcionality webovej lokality nebudú fungovať tak, ako by mali. Informácie ukladané v súboroch cookie sa nepoužijú na vašu osobnú identifikáciu a štruktúra údajov je plne pod našou kontrolou. Súbory cookie sa nepoužívajú na iné účely ako tie, ktoré sú uvedené v tomto texte.

Používame aj iné súbory cookie?

Niektoré z našich stránok alebo podlokalít môžu používať dodatočné alebo odlišné súbory cookie než uvedené v predchádzajúcom texte. V takomto prípade budú na predmetnej stránke v osobitnom oznámení o súboroch cookie poskytnuté podrobné údaje o ich použití.

Ako kontrolovať súbory cookie

Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.
Save settings
Cookies settings